tel. (32) 739 05 99

praca@vista-hr.pl

Zasady komunikacji z podopiecznym i rodziną uwzględniające różnice kulturowe

NA DOBRY POCZĄTEK POZNAJMY SIĘ - POLAK I NIEMIEC

Niemcy to osoby, które na pierwszym miejscu stawiają zasady. Są punktualni, dobrze zorganizowani i stali w swoich wyborach. Polacy są raczej niecierpliwi i porywczy.

Często reagują emocjonalnie i wiele rzeczy robią na ostatnią chwilę. Lubią zmieniać zdanie. To właśnie te cechy decydują o tym, że w kontakcie z ułożonymi Niemcami, mogą pojawić się problemy na linii komunikacyjnej. Niemiecki podopieczny potrzebuje bowiem czasu, aby zaufać opiekunce. Kiedy jednak to zrobi, będzie to stałe uczucie.

Sposoby na dobrą komunikację:

Ważny jest pierwszy kontakt

W Niemczech, podobnie jak w Polsce, używa się formy grzecznościowej Pan/Pani. Przejście na „ty” może nastąpić później, jednak koniecznie za zgodą obu stron. Zarówno przy powitaniu, jak i pożegnaniu powinnaś uścisnąć rękę swojego rozmówcy i spojrzeć mu w oczy, odwrócenie wzroku może zostać odebrane jako oznaka braku szczerości, a nawet nieuczciwość. Co więcej, Niemcy uważają, że lekki uścisk dłoni, świadczy o słabym charakterze, a tego nie lubią.

Pamiętaj, że jesteś w pracy

Niemcy wierzą w siłę jednostki, dlatego tak trudno jest im pogodzić się z faktem, że potrzebują czyjejś pomocy – szczególnie podczas wykonywania codziennych czynności. Często nawet nie dopuszczają do siebie takiej myśli, dlatego mogą zachowywać się w stosunku do Ciebie nieprzyjemnie –trzeba się na to przygotować (to nie jest jednak regułą).

Niemcy są dobrze zorganizowani, lubią wiedzieć, jak od początku do końca będzie wyglądał ich dzień i mają inne poczucie czasu niż Polacy. Na przykład jeśli umówią się z kimś na spotkanie, przychodzą zwykle 5 minut przed ustaloną godziną. Nie lubią też zmieniać codziennych przyzwyczajeń. Musisz więc pamiętać, żeby na samym początku pracy zapytać o dotychczasowy harmonogram dnia swojego podopiecznego.  W późniejszym czasie, za obopólną zgodą, można spróbować zaproponować kilka zmian.

Dla Niemców ważne jest zaangażowanie w pracę i dokładność podczas wykonywania kolejnych obowiązków. Niechętnie mieszają życie zawodowe i prywatne. Jeśli więc dopiero poznajecie się ze swoim podopiecznym, pokaż, że jesteś osobą sumienną, a swoją pracę traktujesz poważnie. W trakcie wykonywania kolejnych czynności nie opowiadaj o swoim prywatnym życiu.

Cierpliwość

Niemcy potrzebują czasu, żeby otworzyć się na drugiego człowieka, dlatego bardzo ważne jest to, żeby już na samym początku zrobić dobre wrażenie. Jeśli będzie mieć na uwadze wskazówki wymienione w tym tekście, z pewnością Ci się to uda.

W DNIU PRZYJAZDU

Ustalcie wspólnie zasady

Po zapoznaniu z miejscem wykonywanej opieki, zapoznaniu z rodziną i podopiecznym przeprowadźcie szczerą rozmowę , której celem będzie ustalenie zasad współpracy. Omówcie przede wszystkim zakres prac związanych z opieką nad osobą starszą i prowadzeniem gospodarstwa domowego, czas wolny opiekunki, możliwość korzystania z telefonu oraz sprawę zakupów i budżetu domowego w czasie sprawowania opieki.

Potrzeba wolnego czasu dla opiekunki osoby starszej nie zawsze bywa rozumiana przez rodzinę niemiecką. Wiąże się to z koniecznością przejęcia opieki właśnie przez rodzinę. Tym niemniej prawo opiekunki do czasu wolnego, którym może ona swobodnie dysponować, jest jednocześnie obowiązkiem rodziny.

Możliwość korzystania z telefonu wiąże się z zaufaniem rodziny do opiekunki przy założeniu, że nie będzie ona nadużywała tego zaufania.

W MIARĘ UPŁYWU CZASU

Zbuduj zaufanie

Podejmując pracę opiekuna, za chwilę wejdziesz do bardzo intymnej sfery życia swojego podopiecznego. Postaraj się poznać jego przyzwyczajenia. W żadnym wypadku nie wolno ci ich ignorować, ani niczego z góry narzucać. Warto mieć na uwadze, że twoja praca polega na pomocy, a sam podopieczny powinien czuć się dobrze i bezpiecznie w twoim towarzystwie.

Poznaj nawyki podopiecznego, w tym nawyki żywieniowe

Uważnie obserwuj jego zachowanie. Dzięki temu dowiesz się, w jaki sposób wygląda jego dzień. Sprawdź, które czynności sprawiają mu największą trudność, co lubi, co poprawia mu humor. Pamiętaj, że osoby starsze mają swoje nawyki oraz przyzwyczajenia pielęgnowane od lat. Stały porządek i harmonogram dnia sprawiają, że czują się bezpiecznie. Jeżeli zauważysz, że twój podopieczny o stałej godzinie pije codziennie herbatę, ma swój ulubiony serial, czy zawsze samodzielnie podlewa kwiaty – nie zmieniaj tego! Uwzględnij te czynności w swoim planie dnia, a jeżeli któraś z nich sprawia seniorowi trudność – nie wyręczaj go! Pomóż mu tę czynność wykonać w miarę samodzielnie, by miał poczucie spełnionego obowiązku.

Każdy z nas ma własne nawyki żywieniowe, ulubione potrawy i powtarzające się godziny posiłków. Jeżeli do twoich zadań jako opiekuna należy również przygotowywanie posiłków to pamiętaj, że nie powinieneś drastycznie zmieniać diety osoby starszej. Zaobserwuj, co twój podopieczny je oraz o jakich porach. Wynotuj jego ulubione przysmaki. Postaraj się włączyć je do diety tak, aby nie była ona zmianą o 180 stopni. Z pewnością połączeniu starych nawyków żywieniowych z nowymi przyniesie najlepsze efekty.

Aktywizuj podopiecznego

Każdego dnia wykonujemy wiele zwyczajnych czynności tj.: przygotowywanie posiłków, podlewanie kwiatów. Pamiętaj, że zanim pojawiłaś się w życiu swojego podopiecznego, te czynności wykonywał samodzielnie. Prawdopodobnie lubił wiele z nich, a sama ich realizacja sprawiała, że czuł się on potrzebny. Często zdarza się tak, że opiekun stara się wszystkie te czynności wykonać samemu, wyłączając całkowicie swojego podopiecznego. Tym samym osoba ta czuje się pominięta i niepotrzebna. Spróbuj podzielić się obowiązkami z podopiecznym, aktywizując go i zachęcając do wykonywania drobnych zadań. To niesie ze sobą wiele korzyści tj.: poczucie samoakceptacji, zachowanie sprawności, lepsze wzajemne relacje.

Opieka nad osobą starszą a czas wolny

Zaobserwuj, w jaki sposób twój podopieczny lubi spędzać czas wolny. Kiedy odpoczywa, a także w jakiej części dnia jest najbardziej aktywny. Wykorzystaj to, pozwalając mu odpocząć według starych nawyków. Natomiast w aktywnej porze dnia zachęć do prostych i przyjemnych zajęć, które wspólnie wybierzecie. Może to być rozwiązywanie krzyżówek czy wspólne spacery. Z pewnością taka współpraca pozwoli Wam umilić wspólne chwile.

STOSOWANIE SIĘ DO WYŻEJ USTALONYCH ZASAD KOMUNIKACYJNYCH JEST KLUCZEM DO OSIĄGNIĘCIA OBOPÓLNEJ SATYSFAKCJI ZE WSPÓŁPRACY